Governor Roles

School Governors have legal duties, powers and responsibilities; they make decisions together and cannot act unilaterally. School Governors are parents, teachers and community representatives. They all serve for four years, after which they can be re-elected or new governors take their place.

The Governing Board meets at least once per term and reports from these meetings can be seen at the school on request.

Among other things the governors are responsible for:-
  • overseeing the school to promote high standards of educational achievement;
  • setting appropriate targets for pupil achievement at Key Stage 2;
  • taking general responsibility for the conduct of the school;
  • managing the school’s budget;
  • ensuring the school curriculum is broad and balanced, the National Curriculum is taught, and reporting on National Curriculum assessments and examination results;
  • determining the staff pay policy for the school;
  • participating in the appointment of the head and other staff and regulating staff conduct and discipline;
  • drawing up an action plan after an inspection.


Currently our Governors are as follows:
 
Name​    Position on LGB Committee Membership  Current Governor Term of Office  Name and Nature  of Business  Nature of Interest (e.g. Employee, Director, Trustee, Shareholder) Date Interest Acquired  % Attendance at FGB Meetings 2019/2020
Mr Innes Dowlen             Co-opted Governor
Curriculum and Standards 
 
Premises, Health and Safety 
YES
24.01.2021
to
23.01.2025
 
Penrice Academy
 Secondary School 
One child attends Secondary School 01/09/2015 N/A
Mr Roger Green  Co-opted Governor 
Curriculum and Standards 
 
Finance and Personnel 
YES
28.01.2020
to
27.01.2024
      75% 
Miss Rebecca Hancock
Parent Governor 
 
Vice Chair of Governing Board 
Curriculum and Standards 
 
Premises, Health and Safety 
YES
05.07.2019
to
04.07.2023
Nanpean School 
Primary School 
One child attends the school  07/09/2019 60%
Mr Matt Nicholls 
Headteacher 
Curriculum and Standards
 
Finance and Personnel 
 
Premises, Health and Safety 
YES
01.01.2019
to
Ex-Officio
Nanpean School
Primary School
 
Penrice Academy 
Secondary School
 
Nanpean and St Dennis Trust Board 
Trust 
Employee 
 
 
 
 
Spouse is a Teacher 
 
 
 
Trustee 
 
 
 
01/01/2019
 
 
 
 
01/09/2012
 
 
 
 
11/2020
 
 
100%
Mrs Lee Watts 
Co-opted Governor
 
Chair of the Governing Board  
 
 
Finance and Personnel 
 
Premises, Healthy and Safety 
YES
01.04.2021
to
31.03.2025
Nanpean Nippers 
Childcare Provider
 
Nanpean School
Primary School 
 
 
 
 
Manager 
 
 
Employee- Spouse is the Caretaker 
One child attends the school 
1999
 
 
 
01/09/2019
100%
Mr Brett Marsh 
Co-opted Governor 
Curriculum and Standards
 
Finance and Personnel 
YES
24.02.2020 to 23.02.2024
Wave Academy - Caradon APA 
 
Nanpean School
Primary School 
Employee
 
 
 
Two children attend the school
01.04.2018
 
 
 
 
01.09.2014
60%
Mrs Bryony Tucker 
Co-opted Governor (ring fence non-teaching staff)
Finance and Personnel 
 
Premises, Health and Safety 
YES 
08.03.2021 
to
07.03.2025
Nanpean School
Primary School
 
Nanpean School
Primary School 
Employee - Secretary 
 
 
One child attends the school
22.03.2021
 
 
 
 
01.09.2017
100%
VACANCY  Staff Governor    YES          
VACANCY 
Co-opted Governor 
  YES          
VACANCY
Co-opted Governor 
  YES          
VACANCY
Co-opted Governor 
  YES          
VACANCY 
Local Authority 
  YES          
VACANCY
Foundation Governor 
  YES          
VACANCY 
Foundation Governor 
  YES          
Dr Tim Cook
Co-opted Governor 
 
Term of office expired 
  NO
03.01.2020
to
31.12.2020
Liskeard Hillfort 
Primary School 
 
Plymouth University 
External Expert
 
Cornfields
Private School
 
 
Headteacher 
 
 
 
 
Employee
 
 
 
Chair of Board 
 
11/2015
 
 
 
 
09/2018
 
 
 
 
11/2018
100%
Miss Kerry Dash 
Co-opted Governor 
 
Resigned 
  NO
24.06.2019
to
03.12.2020
Brannel School
Secondary School 
One child attends the school 
01.09.2017
80%
Miss Clare Morton 
Staff Governor
 
Resigned 
  NO
01.07.2019
to 20.05.2021
Nanpean School
Primary School 
Employee - Assistant Headteacher 
01/06/2015
80%
Mr John Sibley 
Local Authority Governor 
 
Term of office expired 
  NO
30.08.2016
to
29.08.2020
St Stephen-in-Brannel Parish Council
Chairman 
2016
40%